Секрети весняної підгодівлі для великого врожаю полуниці

У статті розповім про підживлення полуниці. Ви дізнаєтеся про різні варіанти добрива, які допоможуть ягідкам набратися сил після зими і обдарувати вас гарним урожаєм влітку.

Полуниця росте і плодоносить на будь-яких ґрунтах, крім низинних торфовищ. Ідеальним варіантом є суглинні та супіщані ґрунти з достатнім вмістом гумусу, з хорошою водопроникністю та слабокислою реакцією.

Важливо знати, що полуниця погано реагує на безпосереднє внесення добрив при посадці, оскільки не виносить підвищення концентрації солей у ґрунті. Тому удобрювати ґрунт під полуницю краще заздалегідь, а тим паче вапнувати. Вносити добрива краще восени, якщо посадка буде весняна. У крайньому випадку, добрива вносять за місяць до посадки, але як добрива застосовують перегній, що перепрів.

Як проводити добриво полуниці на різних за складом ґрунтах?

Якщо ґрунт дуже бідний, то полуничник удобрюють і після посадки, як тільки рослини приживуться. Підгодовують слабким розчином настояного коров’яку або курячого посліду 3 рази: на початку зростання, перед цвітінням і після збирання врожаю.

На суглинному грунті добрива вносять восени. На піщаному, торф’яному та супіщаному добрива вносять навесні. Я використовую для цього спеціальне органічне добриво для ягід. Можна замінити гноєм, що перепрів, або готовим компостом.

Як і чим удобрювати полуничник?

Терміни підживлення залежать від регіону вирощування полуниці. У південних регіонах обробляйте рослини у середині квітня, у холодному кліматі – у середині травня.

Підживлення полуниці починаю після сходу снігу та підгодовую рослини з 2-го року після посадки. Перший рік після посадки, якщо грядка зроблена правильно, підгодовувати не потрібно.

Навесні переглядаю мульчу ґрунт на грядках, додаю, якщо пропало. Рослини з оголеним корінням підгортаю. Видаляю вимерзлі рослини та заміняю їх на нові. А також видаляю сухе листя за допомогою секатора. Намагайтеся це робити ближче до основи куща.

Раніше після збирання врожаю, наприкінці липня, зрізала все листя, бо читала, що це допомагає у боротьбі із хворобами. Але вже 4 роки так не роблю, з хворобами нічого не погіршилося, а кущики стали міцнішими. Забираю тільки старе листя.

Вношу добрива коли ґрунт прогріється до +8 °С. У холодну погоду рослини гірше вбирають корисні речовини.

Азотні добрива сприяють нарощуванню зеленої маси. За розвиток кореневої системи відповідає фосфор, а також за смакові якості калій. Всі ці добрива є в органічних варіантах, як готових мінеральних. Я використовую лише натуральні засоби, жодної хімії. Нижче напишу свої варіанти підживлення.

ВАЖЛИВО!

Не можна змішувати азотні добрива (особливо аміак) та фосфор, тому що азотні сполуки погіршують засвоюваність фосфору. Наприклад, гній, попіл та вапно. Власне, вони і відносяться до різних типів – азотні та аміачні до кислотних, а зола та вапно – до лужних.

Ось вам на допомогу шпаргалка:

Підживлення коров’яком

У квітні, як тільки зійде сніг, присипаю полуницю коров’яком, що перепрів.

Як варіант можна приготувати розчин коров’яку, розвести його у співвідношенні 1:5 та поливати рослину під кущ.

Використання йоду та марганцівки для профілактики хвороб та як добриво

Взяти 30 крапель йоду та 1/5 ч.л. марганцівки (десь 3 грами). Цей склад розводять 10 л води. Повинен вийти рожевий розчин. Не сильно інтенсивного кольору, але й слабкий. Проводжу полив під корінь відразу після розведення. Тільки будьте обережні при розведенні, використовуйте рукавички, оскільки потрапляння на шкіру препаратів у великій концентрації може спричинити дерматит.

З точки зору хімії йод – це галоген, активна речовина та сильний окислювач. Коли він вступає в реакції з органікою та іншими речовинами, що містяться у ґрунті, активно виділяється кисень. А як ми знаємо ще зі шкільних уроків хімії, він згубний для інфекцій. Крім цього утворюється низка речовин, що стимулюють розвиток рослини.

А ось з погляду біології, йод – це мікроелемент, який впливає на роботу ферментних систем рослини, внаслідок чого підвищує врожайність.

Марганцівка – дуже важлива рослинам для гарного розвитку. Марганець рослинам необхідний для окислювально-відновних процесів, дихання та фотосинтезу, а також це додаткова дезінфекція та хороший препарат проти довгоносика. Тільки врахуйте, якщо ґрунт у вас і так кислий, то обробка розчином може збільшити кислотність, що не дуже добре може позначитися на рослинах.

Знаю, що деякі додають в цю суміш золу, але я волію робити підживлення золою окремо. Тому що зола і так містить цей елемент і передозування може пригнічувати рослини.

Підживлення попелом

Попіл – це потужне фосфорно-калійне добриво, краще не змішувати його з іншими компонентами.

Внесіть на 1 кв. м ґрунту по 2 склянки попелу. Як варіант, взяти 0,5 літра попелуі розвести в 10 літрах води. Дати постояти добу. Процідити. Цей склад розводять 1:10. Поливати під кожен кущ.

Підживлення хлібом

Приблизно 1 кг сухого хліба замочити в 10-літровому відрі (за зиму можна набрати стільки черствого хліба, що на плантацію вистачить). Дати забродити. Через 3 дні процідити. Взяти 0,5 літра складу, розвести в 10 літрах води і поливати під кожен кущ.

Це заміна підживлення дріжджами тільки з додатковими елементами. А навіщо дріжджі полуниці запитаєте ви? Все дуже просто – під час внесення дріжджових підживлень у ґрунт біля полуниці, мікроорганізми, що містяться у ґрунті, активізують свою діяльність і починають переробляти органічні речовини, виділяють азот та фосфор, тим самим, надають стимулюючий вплив на кореневу систему рослин.

Якщо хліба не запасли, розчиніть в 1 л води 50 г живих дріжджів, розбавте суміш 4 літрами води. Полив здійснюють під кожен кущ.

Застосування кропиви

Залийте водою відро, наповнене кропивою, і наполягайте 5 днів. Процідіть і для поливу розводьте 0,5 літра складу в 10 літрів води.

Приготування трав’яного настою

Взяти мокрицю, пирій (кореневище), чистотіл, кропиву і кульбабу (коріння та листя), та й взагалі можна використовувати будь-які бур’яни. Наповнити наполовину 10-літрове відро. Додати воду та дати настоятися 3-5 днів. Для підживлення беруть 0,5 літра складу і розводять у 10 літрах води. Полив виробляють під кожен кущ.

Якщо ви є шанувальниками готових мінеральних добрив, використовуйте їх відповідно до інструкції. Тільки не пропустіть весняну підгодівлю!

Правила проведення підживлення для полуниці

Підгодовую полуницю 2-3 рази на весну. Чергують різні види обробок.

Між процедурами витримую тимчасовий проміжок 10-14 днів. Вношу підживлення при поливі рослин вранці чи ввечері.

Тут важливо дотримуватись дозування мінеральних добрив, не перестаратися. Пам’ятайте, що при надлишку мікроелементів кущі розростаються, а плодоношення знижується.

Є ще один секретик збільшення врожаю – садіть полуницю досить тісно в рядку – через кожні 15 см, зате між рядками залишайте до 40 см простору. Такий метод змушує рослину більше плодити через те, що вона прагне скинути своє насіння у вільний простір поряд.

Найголовніша – весняне підживлення

Позакореневі підживлення та захист полуничника

Позакореневі обробки простою мовою це обприскування полуничника по листку для захисту від захворювань та шкідників. Крім цього, позакореневі обробки запобігають осипанню квіток і сприяють формуванню зав’язі.

Для захисту посадок від хвороб, як я писала вище, додавайте в розчини йод. Так знищують хвороботворні бактерії та стимулюють обмінні процеси у рослин. Для цього використовую розчин, що складається з 10 л. води, 1 л. молока та 10 крапель йоду.

Мене питають, навіщо молоко? Адже молочнокислі бактерії не живуть у ґрунті. Так це так. Але є молоко ще кілька цікавих особливостей. По-перше, лактозу, не перетравлюють практично всі шкідливі комахи. По-друге, при обприскуванні рослин молоко створює на листочках найтоншу захисну плівку.

У період цвітіння використовую підживлення бором, що сприяє формуванню зав’язей. Я зазвичай використовую бор у хелатній формі, але можна взяти і звичайну борну кислоту.

Для підживлення треба взяти 2-3 р. кристаликів бору на 10 літрів води та склянку попелу.

Робити це раджу так:

  1. для кращого розчинення кристаликів бору спочатку розведіть його в склянці гарячої води, добре розмішайте;
  2. у 2 літрах теплої води розмішайте попіл, дайте йому осісти і процідіть;
  3. з’єднайте всі компоненти і обприскуйте полуницю по аркуші в похмуру погоду.

ВАЖЛИВО!

Всі обробки по листу потрібно проводити в ранковий час або в похмуру погоду, щоб сонце не обпалило листя! Розчин для обробки має бути близько 20 градусів тепла.