Що робити, якщо жовтіє часник та як цього уникнути

Якісний розвиток рослин, наприклад часнику, залежить від багатьох факторів. При систематичному огляді посадок можна своєчасно помітити ознаки ослаблення культури, які часто проявляються у пожовтінні листя. Це дозволить зрозуміти причину та скоригувати подальший догляд. Раптове пожовтіння кінчиків часникового листя у розпал вегетації має насторожити городника, оскільки таке явище може спричинити подальше зниження врожайності. Причин виявляється кілька.

Низька температура

Для озимого часнику жовті мітки на листі служать сигналом ранньої осінньої посадки. Зубки до морозів почали проростати, тому навесні вони ослабли і змогли сформувати міцних пагонів. Іншою причиною появи жовтизни у озимого часнику навесні є рання поява сходів, які постраждали від нічних заморозків. Також поворотні заморозки нерідко стають причиною пожовтіння молодого пір’я ярого часнику, якщо його посадили рано ще в холодний грунт, що не прогрівся.

Неписьменна посадка

Чинить вплив на якість сходів заглиблення висаджуваних восени часникових зубків. На пухкому грунті є небезпека надмірно глибокого загортання, що призводить навесні до пізньої появи слабких сходів. При дрібній посадці існує ризик пошкодження морозами ніжних корінців, що також негативно позначається на формуванні пагонів. Оптимальна глибина закладення часточок часнику становить 5-7 см.

Згубно відбиваються на стані часникового листя і неправильно вибраний термін осінньої посадки. Важливо, щоб до морозів зубки укорінилися, але не встигли дати сходів. В умовах середньої смуги озимий часник переважно висаджують на грядки в останній декаді жовтня. На півдні терміни зсуваються до кінця листопада. Зазвичай, посадку до прогнозованих стійких заморозків практикують за 10-20 днів.

Неправильний полив

Однією з причин несвоєчасного пожовтіння молодого часникового пера є безладні поливи. Особливо згубно впливає заболочування важкого ґрунту, який ущільнюється та позбавляє кореневу систему кисню. Грядки після поливів доцільно розпушувати. Дощовому літу додаткова волога не потрібна. За сухої погоди вливають 10 л/м2 відстояної води двічі на місяць. Уникають використання холодної рідини.

Кислий ґрунт

Не вдасться досягти якісного розвитку часнику, якщо посадити його в ґрунт із підвищеною кислотністю. Тому перед облаштуванням грядки рекомендується визначити ph, використовуючи побутовий спеціальний прилад або лакмусовий папірець. Найбільше підходить для культивування часнику нейтральний повітропроникний ґрунт.

У кислий ґрунт перед осіннім перекопуванням слід внести вапно — пушонку. Її норма з розрахунку на сотку за високого рівня кислотності становить 50-70 кг, за середнього показника — 35-45 кг, за низького — 30-35 кг.

Дефіцит харчування

Часник не отримає якісного розвитку при посадці на виснаженому ґрунті. Визначити дефіцит певного виду мінералу можна самостійно за такими ознаками:

 • Нестача азоту виявляється у пожовтінні шийки головки. Поступово бліде забарвлення піднімається нагору і захоплює всю поверхню пера.
 • Нестачу калію можна визначити за загальним пожовтінням листя, що поступово виснажується, на яких утворюється рудувата облямівка.
 • Дефіцит магнію викликає жовтизну листових пластин, що поширюється між жилками на всі боки.

Шкідники та хвороби

Жовті мітки на надземній частині часнику нерідко з’являються через пошкодження посадок шкідливими комахами (скритнохоботник, цибулева муха, стеблова нематода, а також цибульна моль, кореневий (ґрунтовий) кліщ, тютюновий трипс) або розвитку ряду хвороб:

 • Фузаріоз. Частіше виникає за тривалої дощової погоди або надмірного поливу. На листі з’являються коричневі смуги. Для профілактики поливають озимий часник рожевим марганцівним розчином.
 • Біла гнилизна. Розвивається при нестачі азоту у ґрунті. В результаті часникові стрілки навесні жовтіють і сохнуть, цибулина гниє та покривається шаром цвілі. Для попередження з гряди видаляють органічні залишки. Посадковий матеріал обробляють препаратом “Хом”. Розвиваючі рослини поливають «Фітоспоріном-М».
 • Аспергільоз. Порощена часникова головка розм’якшується, покривається чорними грибковими спорами. Листя починає жовтіти. З метою профілактики необхідно посадковий матеріал знезаразити, використовуючи препарат «Максим XL. Зібраний урожай сушать на сонці протягом 3 днів.
 • Бактеріальна гнилизна. Зараження починається від зубчиків і поширюється на листя. Рекомендується дотримуватися сівозміни.
 • Іржа. Перезимувавший часник викликає появку на листі жовтих дрібних міток, які поступово зливаються в суцільні плями. Рекомендується перед посадкою часточки часнику прогрівати при 40 градусах 12 годин. У період вегетації поливають грядки розчином бордоської (1%) рідини або використовують препарат Хом.
 • Пеніцильоз. Вражає зазвичай блакитна цвіль урожай, який неправильно зберігався. Можуть хворіти на цибулини, які отримали пошкодження під час збирання.

З метою боротьби зі шкідниками використовують потрібні хімічні препарати. За перших ознак добре допомагає опудрювання надземної частини злегка зволоженою сумішшю, складеної в рівних частках з просіяного попелу і тютюнового пилу.

Порятунок пожовтілого часнику

Встановивши причину, можна своєчасно провести заходи, що дозволяють покращити якість розвитку часнику:

 • Посадки, пожовклі через низьку температуру, зрошують «Цирконом» (10 крапель/20 л) або використовують «Силком». Ці стимулятори послужать підвищенню імунітету рослин, активізації розвитку кореневої системи.
 • Ослаблені сходи допоможе врятувати «Епін» (потрібно на 5 л відстояної води 1 мг препарату). Цей розчин можна використовувати з інтервалом 7 днів багаторазово до отримання позитивного результату.
 • Для підвищення холодостійкості застосовують 20 г сульфату калію, розведеного в 10-літровому відрі води.
 • З метою поповнення дефіциту азоту беруть 25 г сечовини, яку розчиняють у 10 л відстояної води. Проводять обприскування пера.
 • Допоможе зміцненню головок, що розвиваються, полив розчином з 2 ст. л. суперфосфату, розведеного у 10 л води.
 • З інтервалом у 20-21 день застосовують розчин з 15 г аміачної селітри, яку необхідно розчинити у 10-літровій ємності води.
 • Комплексну дію надає нітроамофоска, яка дозволяє наситити грунт фосфором, азотом, а також сіркою. Потрібно 1 ст. л. добрива на 10 л води.
 • Добре зміцнює рослину янтарна кислота. Необхідно 1 г препарату спочатку розчинити у склянці теплої води, а потім долити 800 мл прохолодної рідини. Таким розчином обприскують надземну частину.
 • Грядки корисно замульчувати перегноєм, що дозріває протягом двох років. Замінити його можна попелом, багатим на калій.
 • Для весняного підживлення беруть 300 г просіяного деревного попелу, запарюють його 500 мл окропу. Через 20 хвилин настій проціджують і доводять до обсягу 10 л. При активному перемішуванні розчиняють трохи стружки господарського мила.

Профілактика пожовтіння часнику

За дотримання низки рекомендацій вдасться уникнути пожовтіння листя часнику:

 • Важливо дотримуватися сівозміни. Часник на одному місці культивується з інтервалом в 3 роки.
 • Обов’язково дотримуються оптимальних для кожного регіону термінів посадки. Озимий часник не повинен давати сходів до холодів. Зубки ярого часнику висаджують у теплий ґрунт, коли закінчуються поворотні заморозки.
 • Посадковий матеріал підбирають без ознак хвороб та пошкоджень.
 • Грунт на ділянці повинен бути нейтральним. При необхідності обов’язково вносять доломітове борошно, вапно або крейду.
 • Не можна часникову грядку удобрювати свіжим гноєм.

Здоровий часник, що якісно розвивається, протягом усього періоду вегетації радує зеленим соковитим листям. Жовті плями повинні бути сигналом для вживання термінових заходів для порятунку майбутнього врожаю. Тому рекомендуємо дотримуватися вищенаведених рекомендацій, щоб з року в рік отримувати на своїй ділянці гарний урожай часнику.